technologia żywności i żywienie człowieka

technologia_zywnosci_i_zywienie_czlowieka

Absolwent kierunku technologia żywności i żywienie człowieka posiada wiedzę i umiejętności z zakresu chemii żywności, mikrobiologii, biochemii oraz inżynierii procesowej. Zna właściwości surowców i produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także operacje jednostkowe i technologie stosowane w produkcji żywności. Posiada wiedzę z zakresu żywienia człowieka, a także zagadnień związanych z zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem żywności, organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwami z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i prawnych, ochrony własności przemysłowej oraz prawa autorskiego. Absolwent kierunku technologia żywności i żywienie człowieka zna również nowe, przyjazne środowisku technologie. Opracowuje nowe produkty żywnościowe. Potrafi projektować linie technologiczne, dobierając nowoczesną aparaturę, stosować odpowiednie metody, technologie i materiały do produkcji i utrwalania żywności. Wie też jak analizować zagrożenia i wskazać krytyczne punkty kontrolne w procesach produkcyjnych. Projektuje eksperymenty badawcze z wykorzystaniem nowoczesnych metod analitycznych, technik, technologii i narzędzi matematycznych, a także opracowuje oraz interpretuje uzyskane wyniki doświadczalne.

Absolwent kierunku technologia żywności i żywienie człowieka jest przygotowany do podjęcia pracy w zakładach przemysłu spożywczego i fermentacyjnego, zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii, laboratoriach badań żywności, wody i środowiska, stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz placówkach naukowo-badawczych.

Dyscyplina wiodąca: technologia żywności i żywienia

Studia stacjonarne

• pierwszego stopnia 3,5-letnie inżynierskie