eu_green_logo_szare.png

Pielęgniarstwo i chów zwierząt towarzyszących

Kierownik studiów

dr hab. inż. Wojciech Kruszyński, prof. nadzw.
tel. 71 320 57 56, e-mail: wojciech.kruszynski@upwr.edu.pl

Kontakt

dr Katarzyna Rogowska-Sobota
e-mail: katarzyna.rogowska-sobota@upwr.edu.pl
tel.: 71 320 57 34


Koszt uczestnictwa w studiach: 6600 złotych

Pielęgniarstwo zwierząt jest nowym, prężnie rozwijającym się kierunkiem studiów, szczególnie w wysoko rozwiniętych gospodarczo i cywilizacyjnie państwach świata. Szczególnie dlatego, że liczba zwierząt towarzyszących człowiekowi systematycznie wzrasta. Dlatego też powołano podyplomowe studia z zakresu pielęgniarstwa i chowu zwierząt towarzyszących.

Model opieki pielęgniarskiej dla zwierząt towarzyszących na świecie jest już bardzo popularny i dobrze ugruntowany w mentalności właścicieli zwierząt, jak również ceniony przez lekarzy weterynarii i instytucje, w których są oni zatrudniani (ogrody zoologiczne, hotele dla zwierząt, schroniska dla zwierząt bezdomnych, hospicja dla zwierząt, a także zwierzyńce instytutów naukowych i uczelnianych, oraz kliniki dla zwierząt). Zwierzęta towarzyszące człowiekowi to takie, które wykonują określoną pracę, wypełniają wolny czas, służą rehabilitacji, są często substytutem dzieci, traktowane są jak członkowie rodziny i wpływają pozytywnie na psychikę człowieka.

Równie ważnym zagadnieniem jest chów i hodowla zwierząt laboratoryjnych. Zwierzęta te są niezwykle pomocne w rozwiązywaniu szeregu problemów pojawiających się u innych gatunków zwierząt lub człowieka. Dotyczy to głównie zagadnień związanych ze schorzeniami, genetyką i biologią molekularną. Do zwierząt laboratoryjnych zalicza się: myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, króliki, gołębie. Badania prowadzone na tych zwierzętach umożliwiają ekstrapolację uzyskanych wyników na inne gatunki, w tym również na człowieka.

W wielu krajach tworzone są inspekcje dla zwierząt (np.: w USA i Anglii). Mają one uprawnienia policji, a ich pracownicy mogą karać właścicieli zwierząt mandatami, odebraniem zwierząt, a nawet zaaresztowaniem właścicieli z bezpośrednim odstawieniem ich do sądu. W niektórych krajach sąd może wymierzyć karę bezwzględnego pobytu w więzieniu na okres sześciu miesięcy i dożywotni zakaz posiadania zwierząt. W najbliższym czasie, również w Polsce, taka inspekcja dla zwierząt zostanie powołana i pracę w niej będą mogli znaleźć m.in. dyplomowani pielęgniarze zwierząt.

Studia skierowane są do absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich wszystkich kierunków studiów, a zwłaszcza biologicznych, zootechnicznych i rolniczych. Mile widziani są kandydaci posiadający podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, żywienia, utrzymania zwierząt itp., a także ci, którzy obdarzeni są szczególną wrażliwością pozwalającą na zapewnienie zwierzętom dzikim i udomowionym wysokiego komfortu życia.

Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone będą przez wysokiej klasy specjalistów reprezentujących dziedziny nauki wchodzące w zakres tematyczny studiów podyplomowych - głównie przez pracowników Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także pracowników Związku Kynologicznego w Polsce i organizacji zrzeszających hodowców kotów rasowych.

Studia zaplanowane zostały na trzy semestry, opłata za semestr wynosi 2200 zł. Obowiązkowe praktyki należy odbyć podczas trzeciego semestru nauki. Po ukończeniu studiów, zaliczeniu egzaminów i praktyk absolwenci będą otrzymywać dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu „Pielęgniarstwo i chów zwierząt towarzyszących”.

W trakcie trwania studiów osoby w nich uczestniczące zdobędą następujące umiejętności:

  • udzielania pomocy poszkodowanym zwierzętom,
  • rozpoznawania pierwszych symptomów chorób ogólnych, zakaźnych i pasożytniczych,
  • wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych,
  • udzielania pomocy w nagłych wypadkach, opieki gerontologicznej,
  • przygotowywania do zabiegów operacyjnych i opieki pooperacyjnej,
  • prawidłowego przygotowania zwierząt do wystaw i ich wystawiania.

Dyplomowani pielęgniarze mogą być zatrudniani w specjalistycznych hodowlach zwierząt laboratoryjnych, a także w ogrodach zoologicznych jako opiekunowie zwierząt tam przebywających. Nabyte wiadomości z zakresu behawioru, żywienia, chowu i ogólnej wiedzy biologicznej są gwarantem, że zwierzęta te będą miały fachową i rzetelną opiekę. Dodatkowo, absolwenci tego wydziału będą znali wszystkie zagadnienia związane z chowem zwierząt towarzyszących, zgodnie z ich wzrostem i rozwojem od chwili urodzenia aż do śmierci.

ekstranet_bloczek_02.png

gadzety.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg