Wykład prof. Paula Weindlinga w ramach programu Visiting Professors

Paul Weindling

Paul Weindling, Oxford Brookes University

Zakład Humanistycznych Nauk Lekarskich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Fundusz Scientiae Wratislavienses serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych medycynie narodowego socjalizmu.

Wykład:

Victims and Survivors of Nazi Human Experiments

Wtorek. 11 października 2016.14.00-15.45
Sala wykładowa Centrum Naukowej Informacji Medycznej (Biblioteka) ul. Marcinkowskiego 2-6

Warsztaty:

On the Slippery Slope: from Eugenics to Experiments

Czwartek. 13 października 2016.17.00-19.00
ul. Przejście Garncarskie 2

Zapisy na warsztaty:

Paul Weindling jest Profesorem Historii Medycyny w Wellcome Trust Unit na Wydziale Humanistyki i Nauk Społecznych, Oxford Brookes University. Zainteresowania badawcze obejmują historię eugeniki, zagadnienia zdrowia publicznego oraz etyczne aspekty eksperymentowania na ludziach, ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskich eksperymentów przymusowych. Jest autorem szeregu publikacji na ten temat, m in Health, Race and German Politics Between National Unification and Nazism (CUP, 1989), Epidemics and Genocide in Eastern Europe 1890-1945 (OUP, 2000), Nazi Medicine and the Nuremberg Trials: From Medical War Crimes to Informed Consent (Palgrave Macmillan, 2004), John W. Thompson, Psychiatrist in the Shadow of the Holocaust (RUP, 2010), Victims and Survivors of Nazi Medical Experiments (Bloomsbury, 2014) oraz licznych artykułów i publikacji zbiorowych. Od 1999 r. do 2005 r. Profesor Weindling był członkiem Komisji Instytutu Maxa Plancka badającej działalność KWG (Keiser Wilhelm Gesellschaft/Towarzystwo Cesarza Wilhelma) w latach narodowego socjalizmu. W 2014 r. został powołany na członka Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, a w 2015 r. otrzymał nagrodę Anneliese Maier Forschungsprize za osiągnięcia naukowe.

Wydarzenia te odbywają się w ramach programu Visiting Professors, finansowanego przez Fundusz Scientiae Wratislavienses i organizowanego we współpracy z ośrodkami naukowymi Wrocławia.