Rzeczpospolita Polska

Pałac i folwark


Malownicze miejsce, bujna zieleń i piękny, zabytkowy, dziewiętnastowieczny pałac położony na terenie ośmiohektarowego parku z oczkiem wodnym to prawdziwe miasto-ogród. Może tu się wybrać na wypoczynek każdy, kto chce uciec od zgiełku miasta.

Przed wojną po pawłowickim stawie pływały gondole, łęgowe arboretum służyło za miejsce spacerów, a rozległe tereny leśne – do przejażdżek konnych. W młynie można było spotkać się na podwieczorku i zażyć samotności w świątyni dumania. Była to posiadłość rodziny Kornów, słynnych wydawców i mecenasów sztuki. Senior rodu Heinrich Korn, założyciel Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego, właściciel pawłowickiego folwarku postawił pałac w 1891 roku, a potem przekazał go córce Marii i zięciowi Constantinowi von Schweinichen. Po wojnie posiadłość przeszła na własność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków, a Pawłowice dostały drugą szansę.


palac_pawlowice1
fot. Tomasz Lewandowski

palac_pawlowice2
fot. Tomasz Lewandowski

Dziś, gdy wyremontowano pomieszczenia gospodarcze będące częścią dawnego folwarku, a także odrestaurowano pałac i oficyny dworskie, powstało zaplecze z bazą hotelową, salami konferencyjnymi i odnowioną salą reprezentacyjną. Jest to doskonałe miejsce na ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Dlatego powołano tu Centrum Kształcenia Ustawicznego. W Pawłowicach odbywają się kursy, szkolenia, konferencje i okolicznościowe imprezy. Ich organizatorem jest nie tylko Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.


palac_pawlowice3
fot. Tomasz Lewandowski

pawlowice_sala_bankietowa 
fot. Tomasz Lewandowski

pawlowice3
fot. Tomasz Lewandowski


pawlowice_park1
fot. Tomasz Lewandowski

pawlowice_park2
fot. Tomasz Lewandowski

pawlowice_folwark
fot. archiwum

pawlowice_folwark1

fot. Tomasz Lewandowski

pawlowice_folwark2
fot. Tomasz Lewandowski