Wpływ autostrad i dróg szybkiego ruchu na populacje nietoperzy

Założenia i cele badawcze

Celem projektu jest zbadanie wpływu inwestycji liniowych, w szczególności autostrad i dróg szybkiego ruchu, na rozrodcze i zimujące populacje nietoperzy. W przypadku rozbudowy infrastruktury liniowej mamy do czynienia z tworzeniem antropogenicznych barier uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie populacji tych ssaków. Efekt barierowy polega przede wszystkim na utrudnieniu lub całkowitym uniemożliwieniu migracji nietoperzy z kolonii rozrodczych na żerowiska (migracje dobowe) oraz z miejsc rozrodu do miejsc hibernacji (migracje sezonowe).

Dzięki badaniom monitoringowym prowadzonym od 15 lat przez kierownika zespołu na obszarach Natura 2000 w woj. lubuskim skład gatunkowy i liczebność fauny nietoperzy na tym obszarze zostały stosunkowo dobrze poznane.

Trwające od 2009 badania nad tym zagadnieniem mają na celu stworzenie naukowych podstaw wykonywania minimalizacji przyrodniczych (bramownic, dolnych i górnych przejść dla nietoperzy) umożliwiających realizację inwestycji w sposób niezagrażający populacjom nietoperzy. Dotychczas badania te były prowadzone na autostradzie A2 i drodze ekspresowej S3 w województwie lubuskim.

Zespół badawczy

Dr Tomasz Kokurewicz – kierownik zespołu