Ruszył konkurs na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka ogłosiła kolejny konkurs na jednostki flagowe polskiej nauki. Międzynarodowe grono ekspertów wyłoni Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące w dziedzinach nauk biologicznych, o Ziemi, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

Projakościowy system finansowania nauki i ustanowienie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących to jeden z filarów reformy nauki. Obecny konkurs skierowany jest do podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, centrów naukowych utworzonych przez szkoły wyższe, a także do konsorcjów naukowych z obszaru nauk przyrodniczych oraz nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

wybor

Warunkiem ubiegania się o nadanie statusu jest prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie (ocenianych tak przez Komitet Ewaluacji Jednostek naukowych w 2013 r.), posiadanie uprawnień do nadawania stopni naukowych, prowadzenie studiów doktoranckich powiązanych z prowadzonymi badaniami naukowymi i zapewnianie wysokiej jakości kształcenia. Wnioskujący zobowiązani są także do przedstawienia programu rozwoju naukowego uwzględniającego m.in. zakres planowanych badań naukowych, konkurencyjność badań na tle światowych osiągnięć oraz planowane działania na rzecz rozwoju młodej kadry naukowej.

Wnioski należy składać do dnia 15 listopada 2013 r. Szczegółowe informacje, w tym lista międzynarodowych jurorów poszczególnych konkursów, dostępne są na stronie MNiSW.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty z końcem roku. Wyłonione jednostki otrzymają status KNOW na 5 lat. Co roku każda z nich otrzyma do 10 mln zł m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych.