Rzeczpospolita Polska

Diamentowy grant – nabór wniosków

Uwaga!
Dokument, który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

Nawet 220 tys. zł mogą otrzymać młodzi naukowcy, którzy wezmą udział w piątej edycji programu Diamentowy Grant, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Wnioski można składać do 15 lutego 2016 roku.

Maksymalną wysokość grantów, o jaką mogą ubiegać się młodzi badacze, w tegorocznej edycji dostosowano do specyfiki dyscyplin naukowych. Do 180 tys. na swoje projekty mogą otrzymać osoby zajmujące się: naukami humanistycznymi, społecznymi, o sztuce i twórczości artystycznej. W przypadku nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, rolniczych, leśnych, medycznych, weterynaryjnych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej dofinansowanie może wynieść nawet 220 tys. zł. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie dla laureata to 2,5 tys. zł.

O Diamentowy Grant mogą się ubiegać osoby, które skończyły studia pierwszego stopnia, a tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera zdobyły w roku 2015. Dotyczy to także studentów, którzy uczyli się za granicą. Wnioski mogą również składać absolwenci trzeciego lub czwartego (w przypadku sześcioletniego toku studiów) roku studiów jednolitych.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło 353 studentów – z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Paweł Stępień, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Budżet jednej edycji Diamentowego Grantu wynosi ok. 20 mln zł. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu.

Szczegółowe informacje na temat piątej edycji konkursu są dostępne na stronie: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-v-edycji-konkursu-w-ramach-programu-diamentowy-grant.html

PAP - Nauka w Polsce