Rzeczpospolita Polska

Quarry Life Award 2018 – czwarta edycja konkursu promującego bioróżnorodność w kopalniach

Uwaga!
Dokument, który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

the_auarry_life_award

Już po raz czwarty koncern HeidelbergCement organizuje w 26 krajach na całym świecie konkurs przyrodniczy Quarry Life Award – naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych oraz poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję bioróżnorodności tych terenów.

W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, która po raz kolejny zaprasza studentów, naukowców, uczniów i nauczycieli, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne do odkrywania zasobów przyrodniczych swoich kopalń. Uczestnicy mogą realizować swoje projekty na terenach czterech kopalń należących do Grupy Górażdże: dwóch kopalni wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże”, a także dwóch kopalni kruszyw: KSM „Wójcice” (woj. opolskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie), które brały udział w przedsięwzięciu również podczas poprzednich edycji.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Nowością aktualnej edycji jest to, że zgodnie z regulaminem zgłoszenia będą przyjmowane do dwóch grup tematycznych: projektów naukowo-badawczych oraz projektów społecznych.

QLA – Kategorie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zarejestrować się na portalu www.quarrylifeaward.com (dostępnym także w j. polskim) i za pomocą tego portalu w terminie do 20 listopada 2017 r. zgłosić swoją propozycję projektu w jednej z sześciu kategorii. W ramach grupy tematycznej „projekty naukowo-badawcze” (adresowanej do środowisk akademickich, naukowców i studentów oraz specjalistów i organizacji pozarządowych) wyszczególniono następujące kategorie tematyczne:

  • Zarządzanie bioróżnorodnością”,
  • „Badania nad gatunkami i siedliskami”
  • oraz “Ponad granicami kopalń”.

Natomiast w ramach projektów społecznych (adresowanych do wszystkich zainteresowanych, a zatem: osób prywatnych, studentów, szkół: uczniów i nauczycieli, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych) można zgłaszać propozycje w takich kategoriach, jak:

  • „Bioróżnorodność i edukacja”,
  • „Powiązania kopalni z lokalną społecznością”
  • oraz „Projekty szkolne (dla uczniów szkół podstawowych i średnich)

Zasady udziału w Konkursie

W pierwszym etapie – w terminie do 20 listopada 2017 roku – organizatorzy przyjmują zgłoszenia, nadsyłane indywidualnie lub zespołowo. W kolejnym – do 1 grudnia br. jury krajowe z nadesłanych propozycji wybierze sześć projektów, które w następnym etapie - w terminie od stycznia do września 2018 r. będą realizowane w wybranych kopalniach.

Nagrody

Pula nagród na szczeblu krajowym wynosi 15 000 euro. Po zakończeniu prac projektowych jesienią 2018 roku jury polskiej edycji wyłoni cztery najlepsze projekty – po dwa z grupy projektów badawczych i społecznościowych, których autorzy otrzymają nagrody w wysokości 5 000 i 2 500 euro. Jednocześnie wszystkie projekty będą indywidualnie oceniane przez międzynarodowe jury i powalczą o nagrody w konkursie międzynarodowym. Najlepsze projekty z każdej z sześciu kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro. Natomiast projekt uznany przez jury międzynarodowe za najlepszy w czwartej edycji otrzyma nagrodę główną 30 000 euro! Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2018 roku.

Więcej szczegółów

Regulamin i zasady konkursu, a także opisy kopalń znajdują się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.pl

 

Grupa Górażdże jest jednym z liderów na polskim rynku cementu i należy do czołówki największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu oraz innych materiałów budowlanych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie ok. 1200 pracowników.

Kontakt:

Małgorzata Dąbrowska – koordynator projektu z ramienia Grupy Górażdże
E-mail: ,
tel.: 77 777 81 06, 601 09 68 79

the_auarry_life_award