Rzeczpospolita Polska

Pożegnanie profesora Teodora Nietupskiego

Uwaga!
Dokument, który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

nekrolog


Z głębokim żalem zawiadamiamy,

 że 1 stycznia 2018 roku zmarł

prof. dr hab. Teodor Nietupski

długoletni dyrektor obecnego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych, wybitny specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa.


***

Prof. Teodor Nietupski był długoletnim dyrektorem obecnego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych. – I wybitnym specjalistą w zakresie ekonomiki rolnictwa, co jak często bywa, lepiej było widać w Polsce, z perspektywy innych uczelni – mówi prof. Barbara Kutkowska, wychowanka prof. Nietupskiego. U niego pisała pracę magisterską, potem doktorską.

prof_nietupski-1
fot. archiwum UPWr

– Był moim pierwszym i jedynym szefem. I mistrzem. Nigdy nikogo nie ciągnął, nie zmuszał, niczego nie narzucał. Życzliwie się przyglądał, dyskutował, podpowiadał, ale tak, by samemu można było dojść do celu – wspomina prof. Kutkowska, która stanowisko dyrektora Instytutu  Nauk Ekonomicznych i Społecznych UPWr objęła w sześć lat po prof. Nietupskim.

Prof. Teodor Nietupski urodził się 2 kwietnia 1931 roku w Janowie koło Sokółki. Do Wrocławia przyjechał na studia, które ukończył w 1956 roku na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej. Od tego czas związany był z uczelnią – od 1977 roku był dyrektorem Instytutu Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa, a latach 1995-2001 kierownikiem Katedry o tej samej nazwie. W latach 1970-75 był prodziekanem, 1975-78 dziekanem Wydziału Rolniczego, a 1981-1982 prorektorem wówczas Akademii Rolniczej. Przez trzy lata – od 1979 do 1981 roku – przewodniczył Komitetowi Redakcyjnemu Wydawnictw Uczelni. Wypromował 28 doktorów, wykonał 42 recenzje prac doktorskich, 28 rozpraw habilitacyjnych i 19 wniosków do tytułu naukowego profesora. Był autorem i współautorem czterech książek, sześciu skryptów oraz 219 oryginalnych prac naukowych. Był członkiem Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN, Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN oraz członkiem honorowym Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu. Aktywnie działał we Wrocławskim Oddziale PTE i PAN. W latach 1991-1995 był członkiem Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP, natomiast od 1998 roku członkiem zespołu konsultantów Prezydenta RP.

– Kochał sport i to ten aktywny, a nie oglądany na ekranie telewizora. Na 70. urodziny kupiliśmy mu więc wyjątkowy prezent – rower, z którego bardzo się ucieszył. Jego pasją była też historia. Miał ogromną wiedzę, czym często nas zaskakiwał i zawstydzał. Na kilka miesięcy przed śmiercią profesora, rozmawiałam z jego synem. Mówił mi, że profesor wrócił po raz kolejny do historii Piastów – wspomina prof. Kutkowska, dodając, że jej były szef współpracował z Uniwersytetem Przyrodniczym aż do momentu choroby. – Ciosem była dla niego śmierć żony. Od tego czasu powoli gasł, odchodząc od nas.

***

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 stycznia 2018 r. o godzinie 12:30 na Cmentarzu Parafialnym Kościoła Św. Rodziny przy ul. Smętnej.