Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok"

Dom Studencki „Talizman”
pl. Grunwaldzki 63

tel./fax 71 328 1249
e-mail: zespol.jedliniok@up.wroc.pl

Kierownik: Henryk Brzezicki
tel.  604 78 81 33

Strona WWW: www.jedliniok.up.wroc.pl

jedliniok
fot. Mieczysław Mieloch

Akademicki Zespól Pieśni i Tańca „Jedliniok" Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstał w 1975 roku. Jego członkami są studenci wszystkich wrocławskich uczelni. Nazwa zespołu wywodzi się od jedlinioka, tańca dolnośląskiego z okolic Jedliny Zdroju.

„Jedliniok” ma w swoim repertuarze tańce narodowe – poloneza, mazura, krakowiaka oraz tańce i pieśni regionalne: dolnośląskie, górnośląskie, opolsko-raciborskie, zagłębiowskie, sądeckie, opoczyńskie, cieszyńskie, górali śląskich i żywieckich. Jest jedynym zespołem w kraju, który w swoim repertuarze ma tańce i pieśni wszystkich podregionów Śląska. Twórcami i konsultantami programu zespołu są najwybitniejsi polscy regionaliści.

W czasie przeszło 30-letniej działalności zespół reprezentował uczelnię oraz miasto Wrocław na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych, Cepeliadach, Dożynkach, Agrariach, Juwenaliach, konferencjach, świętach uczelnianych. Koncertował ponad 3 000 razy w kraju i za granicą.

Zespół zapraszany był do Algierii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Chin, Chorwacji, Chile, Czech, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Izraela, krajów byłej Jugosławii, Kanady, Korei, Luksemburga, Malezji, Maroka, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Singapuru, USA, Włoch, na Tajwan i na Węgry.

„Jedliniok” był gospodarzem pobytu we Wrocławiu grup folklorystycznych z Turcji, krajów b. Jugosławii, Izraela, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Malezji, Kazachstanu.

Zespół oprócz koncertów prowadzi również zajęcia edukacyjne i szkoleniowe. Od 2004 roku przedmiot „Rola folkloru w kulturze narodu” – prowadzony podczas prób zespołu – jest przedmiotem humanistycznym przeznaczonym dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Politechniki Wrocławskiej.