Rzeczpospolita Polska

Biogram chóru


Biogram chóru


W obecnej formule artystycznej Chór działa od listopada 2009 roku. Zespół kontynuuje tradycje chóralne obecne na Uniwersytecie Przyrodniczym od wielu dziesiątek lat. Członkami Chóru są głównie studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego ale śpiewają w nim również studenci innych wrocławskich uczelni.
chor_up_wroclaw__23_
Od 2010 roku zespół regularnie bierze udział w uroczystych koncertach noworocznych organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym z udziałem największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Chór towarzyszył m.in. Hannie Banaszak, Edycie Geppert, Irenie Santor, Justynie Steczkowskiej, Beacie Rybotyckiej, Zbigniewowi Wodeckiemu, Jackowi Wójcickiemu.

Zespół bardzo aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Wrocławia wykonując wspólnie z innymi chórami akademickimi wielkie dzieła muzyki oratoryjnej. Repertuar Zespołu obejmuje utwory a’cappella ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich jak również formy wokalnoinstrumentalne.

Zespół jest laureatem międzynarodowych konkursów chóralnych: w 2011 roku uzyskał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ohrid (Macedonia). W 2012 roku został Laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar (Hiszpania). Na początku 2013 roku wybrani chórzyści uczestniczyli w kilkutygodniowej trasie koncertowej po USA i Kanadzie towarzysząc znanemu polskiemu artyście Piotrowi Rubikowi. Zespół ma w swoim repertuarze słynną Misa Criolla Ariela Ramireza. W roku 2014 Chór zdobył kolejne laury podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Portugalii.
W roku 2015 podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Rimini (Włochy) chór zdobył srebrny dyplom w kategorii „Folk” oraz brązowy dyplom w kategorii „Mix”.

chor_up_wroclaw__38_Rok 2016 obfitował w wielkie koncerty w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz w ramach Światowych Dni Młodzieży. Chór uczestniczył w koncertach rejestrowanych przez stacje telewizyjne w Warszawie i Krakowie. W kwietniu Chór uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Mińsku (Białoruś) zaś w lipcu wyjechał na koncerty do Francji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Eurochestries. Na przełomie października i listopada chórzyści uczestniczyli po raz kolejny w trasie koncertowej Piotra Rubika odwiedzając największe miasta w USA i Kanadzie.

W roku 2017 Chóru wziął udział w wykonaniu słynnych Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza. Podróż do Chin i koncerty w Qingdao stanowią dla Chóru jedno z najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń. Na początku 2018 roku Zespół planuje występy we Włoszech.

Kierownictwo Chóru sprawuje prof. Alan Urbanek, dyrygentem asystentem jest mgr Marek Kudra.