Debata Akademicka „U Przyrodników” poświęcona problematyce in vitro

II Debata Akademicka „U Przyrodników”

Metoda in vitro – aspekty biologiczne, etyczne, prawne i społeczne

8 maja 2013 roku

Aula Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym
 pl. Grunwaldzki 24A

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro znana jest od 35 lat. Jej twórcą jest brytyjski biolog Geoffrey Edwards, który w 2010 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Szacuje się, że dzięki tej metodzie urodziło się ok. 5 mln dzieci, a pierwsze „dziecko z próbówki”, Louise Brown, przyszło na świat 25 lipca 1978 roku.

Metoda in vitro stosowana jest w naszym kraju od ponad 20 lat. Pierwszego udanego zabiegu zapłodnienia człowieka tą metodą dokonał w 1987 roku prof. Marian Szamatowicz. Stosowanie metody in vitro do dnia dzisiejszego nie zostało w Polsce prawnie uregulowane. Zwróciła ostatnio na ten fakt uwagę Komisja Europejska, zobowiązując polski rząd do powiadomienia o tym, co zrobiono dla uregulowania problemu zapłodnienia in vitro, ponieważ unijną dyrektywę o warunkach pobierania i przechowywania ludzkich narządów, tkanek i komórek oraz postępowania z nimi mieliśmy wdrożyć do 2006 roku. Dalsza zwłoka grozi skierowaniem wniosku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Chociaż w Sejmie tej kadencji jest kilka projektów ustaw dotyczących różnych aspektów tej metody, to żaden z nich nie ma większych szans na uchwalenie, ponieważ posłowie są w tej kwestii mocno podzieleni – głównie z powodów światopoglądowych.

Z powyższych względów konieczne jest przeprowadzenie szerokiej dyskusji społecznej, której efekty, tak jak w każdym demokratycznym państwie, mogą mieć wpływ na przebieg procesu legislacyjnego, dotyczącego tej niezwykle skomplikowanej kwestii.

Paneliści

Akty prawne

Prezentacje

Zapowiedzi debaty

Biznes Dolnośląski (11 kwietnia 2013 r.), Naprotechnologia Wrocław (17 kwietnia 2013 r.), Fanpage Fundacji Evangeluim Vitaae (18 kwietnia 2013 r.), Wiadomości.ngo.pl (23 kwietnia 2013 r.), Portal Żona Spełniona (24 kwietnia 2013 r.), Gość Niedzielny (29 kwietnia 2013 r.), Gazeta Wyborcza (2 maja, 8 maja 2013 r.) Uniwersytet Wrocławski (26 kwietnia 2013 roku), Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (24 kwietnia 2013 roku), Radio Rodzina (6 maja 2013 r.), Politechnika Wrocławska (7 maja 2013 roku), Gazeta Wrocławska (7 maja, 8 maja 2013 r.), PAP Nauka w Polsce (7 maja 2013 r.), Organizacja Monarchistów Polskich (8 maja 2013 r.)

Gość Niedzielny (9 maja 2013 r.), Biznes Dolnośląski (10 maja 2013 roku)