Rzeczpospolita Polska

Ekstrudowane chrupki kukurydziane

Twórcy: Agnieszka Kita, Anna Pęksa, Tomasz Zięba

Data zgłoszenia: 16-06-2008

Nr zgłoszenia: P.385439

Data wydania decyzji: 22-06-2012

Nr patentu: 212825

Przedmiotem wynalazku są ekstrudowane chrupki kukurydziane zawierające kaszkę kukurydzianą z dodatkiem wytłoków lnianych charakteryzujących się prawie takim samym składem chemicznym co surowiec wyjściowy, jedynie ma obniżoną zawartość oleju. Odpad ten może być cennym dodatkiem do wielu produktów spożywczych, np. chrupek. Wynalazek dotyczy chrupek typu „collet”, które bezpośrednio po procesie ekstruzji są gotowe do spożycia. W ostatnich latach rynek żywnościowy szybko dostosowuje się do zróżnicowanych wymagań i potrzeb współczesnego konsumenta. Obecnie poszukuje się żywności wysokiej jakości, nie tylko pod względem smaku, zapachu, barwy czy tekstury, ale również pod względem wartości odżywczej. Wprowadzając różnego rodzaju dodatki do żywności, np. preparaty błonnikowe, można poprawić ich jakość organoleptyczną i wartość odżywczą.

Na szczególną uwagę zasługuje siemię lniane, które nadaje, produktom z jego udziałem, unikalne cechy smakowo-zapachowe, wzbogacając je jednocześnie w cenne żywieniowo składniki.

Zalety wynalazku:

  • Siemię lniane, od lat stosowane w piekarstwie jako dodatek do pieczywa, jest źródłem wielu cennych żywieniowo składników.
  • Zastosowanie wytłoków z siemienia lnianego, uzyskanych jako produkt odpadowy przy produkcji oleju lnianego tłoczonego na zimno, wzbogaciło chrupki w cenny żywieniowo błonnik, białko, lignany, kwas α-linolenowy oraz witaminy i składniki mineralne.
  • Otrzymane chrupki charakteryzują się typowym kukurydzianym smakiem i zapachem z delikatnie wyczuwalnym aromatem orzechowym.
  • Produkcja chrupek typu „collet” z dodatkiem wytłoków lnianych istotnie polepszyła ich konsystencję i wygląd w porównaniu z chrupkami bez dodatków.

Zastosowanie:

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym.