Rzeczpospolita Polska

Sposób otrzymywania preparatu fosfolipidowego żółtka jaja, zwłaszcza kurzego oraz preparat fosfolipidowy

Twórcy: Tadeusz Trziszka, Łukasz Bobak, Ewelina Siepka, Zbigniew Dobrzański, Stanisław Tronina, Wojciech Tronina

Data zgłoszenia: 28-05-2012

Nr zgłoszenia: P.399338

Data wydania decyzji: 14-04-2014

Nr patentu: 218452

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania preparatu fosfolipidowego z żółtka jaja, zwłaszcza kurzego oraz preparat fosfolipidowy super lecytyna, będący mieszaniną fosfatydylocholiny i fosfatydyloetanoloaminy zestryfikowanych n-3 długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi.

Istotą wynalazku jest to, że materiałem wyjściowym są jaja specjalnie projektowane, pozyskane od niosek karmionych ad libitum standardowymi mieszankami paszowymi wzbogaconymi w olej lniany w ilości od 1 do 6%, olej rybny w ilości od 1 do 6%, suszone algi w ilości od 0,5 do 1,5%, preparat Humokarbowit w ilości od 0,5 do 2%, preparat Humobentofet w ilości od 0,5 do 2% oraz witaminę E w ilości 0,01%.

Otrzymany preparat fosfolipidowy zawiera od 90 do 97% fosfolipidów, zestryfikowanych kwasami tłuszczowymi z grupy omega 3, w tym: ALA w ilości do 5%, EPA w ilości do 1,5%, DHA w ilości do 10%.

Zalety wynalazku:

  • Fosfolipidy żółtka jaja kurzego są istotnym źródłem choliny. Według licznych badań naukowych, poprzez zwiększenie stężenia acetylocholiny pełniącej funkcję neuroprzekaźnika odgrywają istotną rolę w profilaktyce niektórych schorzeń neuropsychiatrycznych, szczególnie depresji i demencji, włącznie z chorobą Alzheimera.
  • Fosfolipidy mają zdolności regeneracyjne skóry i przywracają jej funkcje po urazach.
  • Dieta wzbogacona fosfolipidami jaja kurzego może poprawiać zdolność uczenia się.
  • Fosfolipidy przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
  • Za stosowaniem fosfolipidów pozyskanych z żółtka jaj przemawia wysoka zawartość fosfatydylocholiny (PC) – lecytyny, dochodzącej nawet do 85%.

Zastosowanie:

  • w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, zwłaszcza do wytwarzania suplementów diety;
  • preparat może stanowić surowiec do kompozycji suplementów diety;
  • w przemyśle kosmetycznym jako emulgator i nawilżacz.