eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zmarła prof. dr hab. inż. Zofia Więckowicz

Ceniony specjalista, silna osobowość – profesor dr hab. inż. Zofia Więckowicz, wybitna naukowiec i lubiana pedagog odeszła od nas 30 kwietnia 2024 roku. Będziemy ją pamiętali jako osobę podejmującą najtrudniejsze wyzwania, otwartą na problemy innych i zawsze służącą dobrą radą.

W 2016 r. świętowała Jubileusz 70-lecia i wybierała się na emeryturę, bo jak mówiła: „w końcu będę robić to, czego do tej pory nie mogłam. Po pierwsze, czytać książki, dużo książek. Po drugie, zajmować się ogrodem. Po trzecie zajmować się moimi psami. I po czwarte i najważniejsze – będę zajmować się moimi wnukami. Nie widziałam, jak moje dziecko dorastało, bo byłam skupiona na pracy, więc najwyższy czas, żebym była przy dorastaniu wnuków”.

Profesor Zofia Więckowicz, wieloletnia kierownik Katedry Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich, założycielka oraz Kierownik Studiów Podyplomowych Wycena nieruchomości, Zarządzanie nieruchomościami oraz Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, prodziekan dla kierunku geodezja i kartografia w latach 1999–2005, zmarła 30 kwietnia 2024 roku w swoje urodziny. Miała 78 lat.

Profesor ceniła sobie relacje z innymi ludźmi i do końca utrzymywała kontakty z gronem bliskich współpracowników
Profesor ceniła sobie relacje z innymi ludźmi i do końca utrzymywała kontakty z gronem bliskich współpracowników
fot. archiwum prywatne

– Pierwszy raz spotkałam panią profesor na wykładach podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, gdzie prowadziła zajęcia z zakresu gospodarki nieruchomościami. Pamiętam, jak ogromne wrażenie wywarły wówczas na mnie jej profesjonalne przygotowanie, niezwykła charyzma i oczywiście elegancja. Byłam zafascynowana osobowością pani profesor, jej zdecydowanym i silnym charakterem, ale i nienagannym ubiorem – wspomina jej bliska współpracowniczka dr hab. inż. Maria Hełdak i dodaje, że przez wiele lat wspólnej pracy dobrze poznała swoją mentorkę, dla której najważniejsza była dla niej praca.

Profesor Zofia Więckowicz posiadała niezwykłą umiejętność analizy krytycznej, potrafiła samodzielnie myśleć, niezależnie od ogólnie przyjętych prądów i poglądów. Otwarcie mówiła o swoich przemyśleniach, nawet wbrew szerszej opinii.

– Zawsze podziwiałam odwagę, z jaką przedstawiała swoje poglądy nie tylko na forum Rady Wydziału, ale również na konferencjach i posiedzeniach plenarnych licznych gremiów, w których zasiadała – podkreśla dr hab. inż. Maria Hełdak i przypomina, że w 2016 roku w wywiadzie towarzyszącym jubileuszowi pani profesor, mówiła, że gdyby nie dydaktyka najpewniej nie podjęłaby się pracy naukowej. Praca z młodzieżą, obok pracy naukowej, przynosiła jej bowiem ogromną satysfakcję. – Jako dydaktyk była bardzo wymagająca, nie tylko wobec studentów, ale również wobec samej siebie. Jej wykłady były przygotowane perfekcyjnie, a wiedza, jaką przekazywała, bardzo rozległa – wspomina Maria Hełdak.

Profesor Więckowicz posiadała też wrodzony talent organizacyjny. Nic dziwnego, że terminowość i rzetelność w wykonywaniu obowiązków służbowych, sprawiły, iż powierzono jej pełnienie funkcji prodziekana ds. kierunku Geodezja i Kartografia na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Była również inicjatorem pierwszych na Dolnym Śląsku Studiów podyplomowych z zakresu Wyceny nieruchomości. Jest uznawana, obok najbliższych współpracowników, za twórcę wrocławskiej szkoły wyceny nieruchomości.

– Wielokrotnie wspominała o trudnościach, z jakimi przyszło jej się zmierzyć w trakcie zdobywania kolejnych szczebli kariery naukowej. Z jednej strony, jako kobieta naukowiec miała utrudnioną ścieżkę awansu, z drugiej strony ówczesny system promował przede wszystkim członków PZPR. Jak wspomniała w jubileuszowym wywiadzie, swoje awanse zawdzięczała dobrym nauczycielom, których spotkała na wszystkich szczeblach edukacji, w tym szczególnie ciepło wspominała prof. Marka Urbana. Ja myślę, że była ponadprzeciętnie zdolna i bardzo pracowita – opowiada Maria Hełdak, dodając, że dla profesor nie było problemu nie do rozwiązania, i to zarówno naukowego, jak i życiowego. Z ogromną jasnością umysłu potrafiła dawać rady innym w taki sposób, że problem wydawał się prosty. Nie bała się wyzwań i nowości. Była bardzo uzdolniona, a przy tym zorganizowana.

Absolwentka humanistycznej "czwórki" we Wrocławiu chciała zostać astronomką, ale ostatecznie skończyła geodezję
Absolwentka humanistycznej "czwórki" we Wrocławiu chciała zostać astronomką, ale ostatecznie skończyła geodezję
fot. archiwum prywatne

– Byłam pod ogromnym wrażeniem, jak szybko potrafiła opanować nowe narzędzia pracy, nowe systemy, czy nowe oprogramowanie. Rozumiała potrzebę ustawicznego kształcenia oraz popierała ideę otwartości na nowe wyzwania i umiejętności samokształcenia. W czasem zaczęła dostrzegać inne strony życia. Pamiętam to inne oblicze i radość ze spotkania swoich znajomych podczas wspólnych posiedzeń Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. nadawania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości. Mawiała „pani Mario… to jest ważne, to jest właśnie główny powód, dla którego przyjeżdżam na kolejne posiedzenia Komisji” – wspomina jej wychowanka, nie kryjąc, że przyjaciele, znajomi, dobrzy ludzie, których profesor spotkała na swojej drodze, byli dla niej bardzo ważni. Bardzo dbała zresztą o relacje, regularny kontakt i sama aranżowała spotkania, a po jej odejściu na emeryturę nadal spotykała się w wąskim gronie najbliższych współpracowników.

– W ostatnim okresie zmagała się z dotkliwą chorobą. Wiedzieliśmy, że cierpi, ale, co nie od razu sobie uświadomiłam, nigdy nie uskarżała się na swój fizyczny ból. Co więcej, zawsze po spotkaniu wracaliśmy podbudowani i pełni energii do życia. Teraz wiem, że zarażała nas swoją energią, swoją pasją życia i optymizmem. Będzie nam Jej bardzo brakowało – podkreśla dr hab. inż. Maria Hełdak.

Prof. Zofia Więckowicz urodziła się 30 kwietnia 1946 r. we Wrocławiu. Tutaj ukończyła IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. Szkołę średnią wybrała pod kątem studiów medycznych, ale leczenie zafascynowała ją matematyka, fizyka, a później astronomia. Uniwersytet Wrocławski przyjmował wtedy na ten kierunek co drugi rok i przyszła pani profesor trafiła akurat na ten, kiedy nie było naboru. Wybrała więc geodezję i to dlatego, że tu wykładano astronomię. Studia w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu ukończyła w 1969 r. uzyskując dyplom magistra inżyniera geodezji urządzeń rolnych. W czasie studiów brała udział w pracach Koła Naukowego Geodetów. Już jako absolwentka WSR rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną w Akademii Rolniczej we Wrocławiu na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska.

Prof. Zofia Więckowicz była prodziekanem ds. kierunku Geodezja i Kartografia na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Prof. Zofia Więckowicz była prodziekanem ds. kierunku Geodezja i Kartografia na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
fot. archiwum prywatne

Stopień doktora nauk technicznych otrzymała w 1975 r. na Wydziale Melioracji Wodnych AR we Wrocławiu na podstawie rozprawy pt.: „Określenie przestrzennej równowagi produkcji rolniczej jako podstawa programowania prac urządzeniowo-rolnych oraz planów zagospodarowania przestrzennego wsi”. Stopień doktora habilitowanego nauk geograficznych w zakresie zagospodarowania przestrzennego nadała jej Rada Naukowa Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w 1982 r. po przedłożeniu rozprawy pt. „Metodyczne podstawy analizy struktury przestrzenno-gospodarczej rolnictwa dla potrzeb kompleksowego urządzania obszarów wiejskich”. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymała w 1993 r.

W latach 1990-2006 była Kierownikiem Katedry Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich, a w latach 1999-2005 także prodziekanem kierunku geodezja i kartografia. W kolejnych latach (2007-2014) objęła stanowisko Kierownika Zakładu Geodezyjnych Urządzeń Rolnych i Gospodarki Nieruchomościami w Katedrze Gospodarki Przestrzennej (obecnie Instytucie Gospodarki Przestrzennej). 

Z inicjatywy prof. dr hab. Zofii Więckowicz, w 1992 r. na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji zostały uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Studia Podyplomowe – Wycena nieruchomości. Profesor była kierownikiem tych studiów do roku 2018. W tym okresie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych uzyskało ponad 2200 osób, znaczna część absolwentów uzyskała państwowe uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Profesor brała czynny udział w powstaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego i organizacji zasad wyceny nieruchomości w Polsce. Od początku była członkiem komisji krajowej ds. nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.

W roku 2006 uruchomiła również studia podyplomowe Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, odbyły się 4 edycje, które ukończyło ok. 200 osób. W roku 2008 uruchomiła studia podyplomowe Zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie, odbyło się 6 edycji, które ukończyło ok. 460 osób.

– Uwielbiała uczyć i zawsze była perfekcyjnie przygotowana do wykladów – wspominają jej wychowankowie
– Uwielbiała uczyć i zawsze była perfekcyjnie przygotowana do wykladów – wspominają jej wychowankowie
fot. archiwum prywatne

Była ekspertem w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, członkiem wielu organów doradczych na szczeblu rządowym i samorządowym, w tym m.in.: Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i Państwowej Rady Nieruchomości, a także ekspertem Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, członkiem Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej, członkiem Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, opiekunem merytorycznym prac nad „Strategią rozwoju obszarów wiejskich woj. Dolnośląskiego”. Wielokrotnie wchodziła w skład komisji konkursowych na projekty badawcze KBN, Zespołu Problemowego Kształcenia Kadr dla Gospodarki Przestrzennej (przy prezydium KPZK PAN), Rady Programowej dwumiesięcznika „Wycena”, Rady Naukowej serii „Administratio Locorum” czasopisma „Acta Scientiarum Polonorum”, była przewodniczącą Kolegium Redakcyjnego periodyku „Studia nad rozwojem Dolnego Śląska”, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska oraz była ekspertem Komisji Akredytacyjnej ds. kierunku geodezja i kartografia.

Wypromowała 6 doktorów, opracowała 7 super recenzji dla CK ds. TNiSN, 8 ocen dorobku związanego z wnioskiem o tytuł naukowy, 12 ocen dorobku i rozpraw habilitacyjnych, 10 ocen dorobku w związku z wnioskiem o stanowisko profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego, 2 recenzje wydawnicze prac habilitacyjnych, 25 recenzji rozpraw doktorskich. Była przewodniczącą komisji habilitacyjnej wyznaczonej przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów i recenzentem ponad 100 publikacji naukowych oraz 98 projektów badawczych (grantów).

Profesor była m.in. ekspertem Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego
Profesor była m.in. ekspertem Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego
fot. archiwum prywatne

Profesor Zofia Więckowicz była autorką 4 podręczników, 6 skryptów, 3 książek z zakresu gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, a także 208 publikacji naukowych, w tym 81 oryginalnych prac twórczych. Wyniki swych prac prezentowała na kilkunastu konferencjach międzynarodowych i wielu ogólnokrajowych. Uczestniczyła w kształceniu kadr rządowych i samorządowych z zakresu gospodarki przestrzennej, strategii rozwoju obszarów wiejskich, wyceny nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w ich obrocie.

Została odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu”, medalem „Za Zasługi dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu”, medalem „Za Zasługi dla Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu”, medalem „Za Zasługi dla Wydziału” nadanym przez Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej w Krakowie, Złotą Odznaką Honorową ”Zasłużony dla Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych we Wrocławiu”, Złotą Odznaką Honorowa SGP, Honorową Odznaką „Za Zasługi Dla Geodezji i Kartografii”, Srebrną Odznaką Honorową NOT, odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, Wyróżniona Nagrodą Ministra Rolnictwa, Ministra Edukacji Narodowej, 22 nagrodami Rektora Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz Godnością Honorowego Członka Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych we Wrocławiu.

 


krzyz.pngZ głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 30 kwietnia 2024 r. zmarła

prof. dr hab. inż. Zofia Więckowicz


Ekspert w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, członek wielu organów doradczych na szczeblu rządowym i samorządowym, a także ekspert Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, członek Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej, członek Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, opiekun merytoryczny prac nad „Strategią rozwoju obszarów wiejskich woj. dolnośląskiego”, wieloletnia kierownik Katedry Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich, założycielka oraz Kierownik Studiów Podyplomowych Wycena nieruchomości, Zarządzanie nieruchomościami oraz Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, Prodziekan dla kierunku geodezja i kartografia w latach 1999–2005, ale przede wszystkim zasłużony i wyjątkowo życzliwy dydaktyk i naukowiec, lubiany przez studentów i pracowników.

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim składają
Rektor, Senat, Dziekan oraz cała społeczność akademicka
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu


Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Brochowskim
przy ul. Brochowskiej we Wrocławiu dnia 10 maja 2024 r. (piątek).
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą świętą w kaplicy cmentarnej o godz. 12.00.

Powrót
06.05.2024
Głos Uczelni
pro memoria

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg