Zmiany w świadczeniach finansowych dla studentów

18 grudnia 2021 r. weszła w życie ustawa m. in. w zakresie dotyczącym świadczeń dla studentów.

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy:

1. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia (stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga) wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
    a) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
    b) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
  2. Łączny okres, o którym mowa w pkt 1, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów (w przypadku UPWr dotyczy to studentów kierunku weterynaria).
  3. Do okresu, o którym mowa w pkt 1 i 2, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
  4. Decyzja o przyznaniu świadczeń  wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student utracił prawo do świadczenia z tytułu uzyskania tytułu zawodowego, uzyskanego w Polsce lub za granicą, został skreślony z listy studentów na kierunku studiów, na którym otrzymywał świadczenie, albo upłynął okres, o którym mowa w punktach 1 i 2.

Odpowiednie zmiany zostały wprowadzone do Regulaminu świadczeń zarządzeniem nr 253/2021 i zarządzeniem nr 175/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.