naglowek

Tytuł projektu: Innowacyjna metoda poprawy jakości wody w wielofunkcyjnych zbiornikach retencyjnych. Akronim ZBIORTUR

Program: Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG III

Realizatorzy:

1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – lider konsorcjum
  2. ART STREFA Witold Skorulski
  3. Uniwersytet Opolski
  4. Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

Okres realizacji: 01.03.2019 – 31.10.2022

Instytucja finansująca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Budżet projektu: 7 290 410,00 zł, w tym dofinansowanie NCBR 6 108 698,70 zł

Celem projektu jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowoczesnej, kompleksowej technologii ochrony i rewitalizacji wody w śródlądowych zbiornikach wodnych. Do celów realizacji projektu wybrano duży zbiornik Turawa zlokalizowany na rzece Mała Panew w województwie opolskim. Metoda ma zostać opracowana w taki sposób, aby istniała możliwość jej wdrażania po modyfikacjach związanych z charakterem lokalnych zanieczyszczeń i uwarunkowań występujących na zbiornikach wodnych Polski i Europy. Zbiornik Turawa wybrano do celów realizacji projektu z powodu znacznego stopnia zanieczyszczenia. Ekosystem wodny zbiornika Turawa jest zdegradowany i – jak dotąd – nie zaproponowano kompleksowego i spójnego pomysłu na jego rewitalizację.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr BIOSTRATEG3/343733/15/NCBR/2018

stopka