eu_green_logo_szare.png

LegumeGap

Tytuł projektu: Podniesienie wydajności i zrównoważona produkcja białka roślinnego w Europie poprzez zwiększenie areału uprawy roślin bobowatych (LegumeGap)

Okres realizacji: 1.04.2019 – 31.03.2022

Budżet projektu: 1 800 000 EUR

Budżet UPWr (rola): 771 690 PLN (Partner)

Kierownik projektu: dr hab. inż. Sylwia Lewandowska, profesor uczelni

logo_projektu.jpg

Rośliny bobowate (Fabaceae) stają się w Europie najbardziej dynamicznie docenianym źródłem białka. Opłacalność uprawy tej grupy roślin co roku wzrasta. Szczególnie soja (Glycine max), ze względu na swoje właściwości, zyskuje na popularności. Występuje tendencja zwyżkowa na ceny soi, a co najważniejsze gwałtownie rośnie popyt na soję nie będącą GMO. Ważnym elementem w zrównoważonych agroekosystemach jest uprawa odmian soi i bobiku odpornych lub tolerancyjnych na czynniki biotyczne i abiotyczne, przystosowanych do określonych warunków glebowo-klimatycznych. Uprawa odmian odpornych na choroby sprawia, że rolnik ponosi niższe koszty produkcji w związku z mniejszym zużyciem środków ochrony roślin. Oprócz sektora spożywczego jest podstawowym składnikiem białka w paszach stosowanych w żywieniu zwierząt. Niniejszy projekt LegumeGap ma na celu podwyższenie produkcyjności roślin bobowatych w europejskich systemach produkcji rolnej. Poprzez realizację projektu zostaną opracowane zalecenia dotyczące poprawy stabilności plonowania nowych odmian soi i bobiku i przedstawienie listy odmian zalecanych do uprawy w określonych regionach Europy. W wyniku projektu możliwe będzie opracowanie korzystnej dla rolników polityki rolnej, która przyczyni się do opłacalności produkcji rolniczej poprzez uprawę roślin strączkowych, umożliwi dywersyfikację upraw, które zaspokoją potrzeby białka i jednocześnie będą przyjazne dla środowiska, a w szczególności dla człowieka.



W ramach projektu wśród rolników, hodowców i praktyków przeprowadzana jest anonimowa ankieta, która pozwoli naukowcom UPWr zebrać informacje i zaoferować ankietowanym pomoc w zakresie uzyskiwania wyższych i bardziej stabilnych plonów roślin bobowatych. Pytania dotyczą formy prowadzonych gospodarstw i roślin bobowatych – odpowiedzenie na nie zajmuje średnio 20-30 minut.

ANKIETA

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg